четверг, 24 января 2019 г.

Творчі завдання з української мови

Розвиток математичних здібностей школярів

Урок з природознавства 3 клас

Презентація https://drive.google.com/open?id=1IolvnKjP23QJJ6Pfjd0gGl5Y0H2ZTgdA
Фото https://drive.google.com/open?id=1olFi6sRFVMsk6ePUWSz3mpSzGldAEYfh

Тема: Прісні водойми 
Мета: формувати уявлення про прісні водойми;
           збагатити  уявлення про  рослинний і тваринний світ водойм;
           розвивати  спостережливість, уяву; виховувати бережне 
           ставлення до її багатств.
Тип уроку: комбінований, з елементами використання інтерактивних
                    технологій та з мультимедійною підтримкою.
Обладнання: ілюстрації річок,озер,рослин,тварин. 
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Весняний він і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте : ,,Добрий день’’ 
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
Який зараз  місяць?
Яке сьогодні число?
А зараз наш Гідрометцентр підіб’є підсумки спостережень за погодою протягом дня.
Яким є сьогодні стан неба?
Якою є температура повітря?
Яким є напрям вітру?
Чи є сьогодні опади?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
     1.Індивідуальна перевірка. (Картки)
     2.Мозковий штурм.(Фронтальна перевірка)
- Яку місцевість називають луками?
- Назвіть рослини,які ростуть на луках?
- Які тварини тут живуть? Чому?
- Чому на луках багато комах?
- Назвіть тварин,які з’являються  на луках у пошуках корму.
- Яке значення на луках мають ґрунтові  бактерії і гриби?
- Як живі організми пристосувалися до життя на луках? Наведіть приклади.
- Доведіть,що луки – природне угруповання
 ІV. Актуалізація опорних знань.
-         Якщо  ви  правильно відповісте на мої запитання , то зможете  дізнатися тему уроку.
1. Водойма,створена людиною. ( Ставок)
2. Наймілкіше море в Україні. ( Азовське)
3. Місце, де на поверхню землі витікає підземна вода. ( Джерело)
4. Синя стрічка блищить,
    щось тихенько гомонить
    і біжить собі, біжить,
   не зупиниться й на мить. ( Річка)
5. Частина океану,яка врізається в сушу. ( Море)
6. Природна заглибина на суходолі, заповнена водою.(Озеро)
7. Ділянка надмірно зволоженої земної поверхні. (Болото)
8. На Землі їх чотири – найбільший Тихий.( Океан)
-    На які групи можна поділити ці водойми?
-         Які водойми називають прісними? Які – солоними?
-         Назвіть прісні водойми свого краю.
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
-         Сьогодні на уроці ми розглянемо тему «Прісні  водойми» 
VІ. Оголошення очікуваних результатів
-         Чого ви очікуєте від уроку
 «Незакінчене речення»      На уроці я дізнаюся…  
VІІ. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
    1.Розповідь учителя ( з мультимедійною підтримкою)
    2.Пошукова робота. Хвилинка – цікавинка. (виступи дітей: цікаві розповіді про рослин  і тварин водойми)
VІІІ. Фізкультхвилинка.
ІХ.  Осмислення знань учнями.
     1.Робота з підручником.
Опрацювання  статті  «Прісні  водойми»
2.Діти читають текст,потім частина дітей відтворюють малюнок з підручника про прісні водойма,а інші відповідають на запитання.
3.Узагальнення та систематизація знань учнів.
-   Які водойми називають прісними?
-   Назвіть рослини водойми, які запам’ятали .
-   Яке значення рослин у цьому природному угрупованні?
-   Наведіть приклади рослиноїдних, хижих і всеїдних тварин.
-   Які тварини очищають водойму від залишків живих організмів?
-   Наведіть приклади зв’язків між рослинами і тваринами водойми; між тваринами різних груп.
-   Наведіть приклади пристосування живих організмів до життя у водоймі.
-   Доведіть, що водойма – природне угруповання.
4.Робота в парах . Гра  «Хто тут зайвий»
Скласти ланцюги живлення  у прісній водоймі, та  визначити, хто або що зайве і чому. 
Мікроскопічні водорості          рачки             карась       бобер          видра. ( Бобер) 
Личинки комах             лящ             щука            нутрія. ( Нутрія) 
Осока             рогіз             ставковик                   хохуля. ( Рогіз) 
Комар            жаба             лелека             товстолобик . ( Товстолобик).
5.Робота в групах .
Які дії людей можуть зруйнувати водойму як природне угруповання?
1гр. сільське господарство
2гр. промисловість
3гр. люди споживачі
Висновок. Надавати допомогу всьому живому на Землі повинен вміти кожен з нас, щоб зберегти природу нашої планети нащадкам. Необхідно жити в гармонії з природою, а не намагатися полонити її.
Х. Підсумок уроку.
-         Що нового  дізналися на уроці?
-         Чи досягли очікуваних результатів? Згадайте свої сподівання.(Діти відповідають на запитання незакінченого речення) 
Вмійте  природу любити,
кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром —
квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде
нашого рідного краю. 
ХІ. Оцінювання учнів. 
ХІІ. Домашнє завдання.
  Прочитати у підручнику  про прісні водойми.
   Підготувати відповіді на запитання після тексту.
1гр.Поміркуйте! Чому треба охороняти водойми.
2гр.Практичне завдання: скласти ланцюги живлення водойми.
3гр.Дібрати матеріал про тварин водойми.
4гр.Дібрати матеріал про рослин  водойми.



Урок з природознавства 3 клас



Клас: 3-А
Дата: 06.12.2018р.
Тема. Поняття про збереження тепла і електроенергії у побуті.
Мета. Формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організовувати своє робоче місце , орієнтуватися у часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати в групі, виявляти ініціативу).
Формувати  предметні компетентності: формувати елементарні поняття про збереження тепла та електроенергії в побуті; навчати застосовувати в житті правила економного використання тепла, електроенергії; розвивати дослідницькі вміння, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку. Інтерактивний урок з елементами STEM-технологіями.
Хід уроку
І. Організація класу.
Вправа «Посмішка»
- Діти, сьогодні я дарую вам свою теплу посмішку на цілий урок, а тепер поверніться  обличчям один до одного і подаруйте посмішку один одному, а  потім і нашим гостям.
ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень.
1.     Вправа «Погода».
-   Народна мудрість говорить: Трапляється такий год, що на день по сім погод. Для 
     кожної пори року характерна своя погода. Слово нашому синоптику:
-         Сьогодні четвер 06 грудня. На території нашого міста спостерігається така погода ( температура повітря, стан неба, вітер, опади, інші явища).
-         Всім присутнім ми бажаємо: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.
2.     Народний календар.
-         Що нам розповість народний календар про сьогоднішній день і про місяць грудень, нам розкажуть наші учні.
·        Зима розпочинається в грудні, і в народі цей місяць назвали «першозимник», грудень-студень (на всю зиму землю вистуджує). В цьому місяці дні найкоротші, а ночі найдовші. Тому його іменували «ніч року».
·        6 грудня – Митрофанів день. В цей день зазвичай випадало багато снігу, і всі починали кататися на санках. Якщо  в Митрофанів день буде завірюха, то буде дощове літо.
·        Східний вітер віщує похмуру сніжну зиму. Сніг голосно скрипить під ногами в Митрофанів день – зима буде теплою.
3.     Робота з приказками.
Вправа «Незакінчені речення…»
·        Грудень рік кінчає, ….. а зиму починає.
·        Прийшов грудень, ….. приніс студень.
·        У грудні світає пізно, …. та сутеніє рано.
·        Грудень візерунки … на вікнах розписує.
4.     Вправа «Ранкові враження»
-         Розкажіть про свої ранкові враження за опорою:
·        Вранці мене здивувало ….
·        Сьогодні я помітив (помітила)….
·        Дорогою до школи я почув (почула) ….
·        Я звернув (звернула) увагу на ….
·        Мене засмутило ….
-         Отже, давайте зробимо підсумок наших спостережень про грудень.
·        Перший місяцю зими холодний.
·        Температура повітря низька.
·        Більшість днів було похмурих.
·        Всі приміщення потребують опалення.
-         Так, коли на дворі холодно, кожен з нас прагне зігрітися вдома чи в школі. Тож давайте пригадаємо, поміркуємо, звідки береться тепло в будинках?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Мозковий штурм.
-         Що ми використовуємо у будинках для опалення, отримання гарячої води, освітлення приміщень, роботи електроприладів? ( теплову енергію і електроенергію).
-         Що таке енергія? ( Це здатність будь-якого тіла виконувати роботу).
-         До яких джерел енергії ми відносимо вітер, Сонце, рухому воду? (відновлювана енергія).
-         До яких джерел енергії ми відносимо природній газ, кам’яне вугілля,нафту? ( До не відновлюваних джерел енергії).
-         А чому ми їх відносимо до не відновлених джерел енергії? ( Процес утворення цих корисних копалин дуже тривалий. Прийде час і вони можуть закінчитися).
-         Чи має наша держава великі запаси цих корисних копалин? ( Ні, Україна купує природний газ та нафту за кордоном).
2.     Мотивація навчальної  діяльності.
-         З кожним роком на планеті Земля зменшуються запаси паливних корисних копалин. Тому потрібно не збільшувати виробництво енергії, а економно її використовувати.
Постановка проблеми: -  Що ми можемо зробити, щоб зменшити витрати палива?
-         Як ви думаєте, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
-         Тема нашого уроку «Збереження тепла і електроенергії у побуті»
-         Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як зберегти тепло і електроенергію у побуті.
-         На уроці ви дізнаєтесь:
*як зменшити втрати тепла у помешканнях;
*навчитеся   заощаджувати електроенергію в побуті;
*співпрацювати у групах;
*будете вчитися бережливо ставитися до навколишнього середовища.
- Під час уроку я очікую від вас:
* У- уваги
* Р- роботи
* О – організованості
* К – кмітливості
V. Усвідомлення  змісту.
Розповідь з елементами бесіди і мультимедійною підтримкою.
-         У кожному будинку, квартирі люди використовують для власних потреб побутову електричну техніку: телевізор, праску, пральну машину, комп’ютер, магнітофон, пилосос та інші. З кожним роком кількість  таких приладів зростає. Для роботи кожного з цих приладів витрачається багато електроенергії. Найбільше електроенергії  витрачається на штучне освітлення приміщень.
-         Як ви думаєте, які дії зменшують споживання енергії? (Енергозбереження)
-         Так, енергозбереження – це раціональне використання енергії.
VІ. Робота в групах.
-         До сьогоднішнього уроку ви об’єдналися в групи і отримали завдання.
-         Перед звітуванням груп, давайте трішки відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
-         Нам, українцям, зі стародавніх часів були властиві такі риси, як бережливість та ощадливість. Недарма у народі існує безліч прислів’їв та приказок, що стосуються саме цих важливих рис.
Звіт І групи.      ЕТНОГРАФИ.
Завдання. Ви повинні були підготувати приказки, прислів’я, загадки, казки про сонячну енергію і тепло.
Звіт ІІ групи.     ЕКОЛОГИ.
Завдання. У вас було завдання, знайти в Інтернеті, які є негативні наслідки нераціонального споживання природних енергоресурсів.
( 1. Неефективне використання води:
·        Безцільно увімкнений кран – це втрата 15л води за хвилину.
·        Витік води з крану – це втрата 24л води за добу і 720л в місяць.
·        Використання напівпорожньої пральної машини – це втрата від 25 до 60л води за одне прання.
2.Неефективне використання електроенергії.
* увімкнені до мережі не використовувані електроприлади;
*використання звичайних лампочок накалювання замість енергозберігаючих лампочок;
* використання електроприладів з високим класом енергоспоживання.
3. Неефективне використання тепла:
Ми дізналися, скільки відсотків неефективно використовують тепло  люди:
* електропроводка – 2%
* водопровід – 13%
* труби – 15%
* камін – 14%
* двері – 11%
* вікна – 10%
* системи вентиляції – 4%
* дах та стіни – 31%
4. Неефективне використання палива (в авто)
* увімкнений на повну потужність кондиціонер – 15%
* їзда – 60%
*їзда з непрогрітим двигуном – 12%
*їзда з увімкненими фарами – 5%
* відчинені стекла при швидкості понад 50км/год – 4%
* знижений тиск в шинах та широких дисках – 4%)
-  Так, дійсно, дуже багато енергії неефективно використовують люди.
- І наша наступна група дослідила: скільки відсотків тепла витрачається в наших будинках і які заходи треба впроваджувати, щоб зберегти  тепло в будинку.
Звіт ІІІ групи.     СТАТИСТИ.
Завдання.  Дослідити, скільки тепла  ми  витрачаємо в наших будинках. Скласти пам’ятку «Як зберегти тепло в будинку».
-         Разом з батьками ми визначили, скільки відсотків тепла ми витрачаємо в наших оселях, адже взимку тепло потрібно зберігати.
·        Через вентиляцію витрачається – 25%
·        Через  дах – 10-18%
·        Якщо не утеплені вікна – 25-30%
·        Якщо на підлозі лежить лінолеум, а не дерев’яне покриття, витрачається 10-15%
·        Не утеплені стіни, та не щільно закриті двері – 30-40%
-         Тому ми рекомендуємо впроваджувати такі заходи з енергозбереження, які не потребують великих фінансових витрат, проте будуть дуже ефективними.
 ПАМЯТКА
«Як  зберегти  тепло  в  будинку»
1.     Встановити індивідуальне опалення;
2.     Замінити вікна на сучасні металопластикові.
3.     За батареєю встановити лист спеціального блискучого теплоізолюючого матеріалу;
4.     Провітрювати приміщення  потрібно часто, але не довго 3-5 хв. Якщо вікно відкрите довго, ми обігріваємо вулицю;
5.     Заклеїти вікна, утеплити вхідні двері;
6.     Зачиняти вхідні двері та засклити вікна у підїзді;
7.     Садити дерева біля будинку. Тому, що дерева довкола будівлі сприяють збереженню тепла всередині приміщення.
-         Адже ви повинні ще пам’ятати, що теплий і зручний одяг у квартирі – ідеальне «джерело» тепла. Навіть, один легкий вовняний жакет – це економія 25% енергії на обігрів.
-         Роздайте свої пам’ятки присутнім, щоб вони знали, як треба берегти тепло в своїй оселі.
Звіт ІV групи.        НАУКОВЦІ
Завдання. Виготовити  леп бук «Сонце – джерело енергії на Землі»
1.     Ми не можемо енергію побачити, відчути або торкнутися її. Але вона потрібна всім. Адже жодну роботу не можна виконати без витрат енергії. Живим істотам для  росту, розвитку й виконання роботи потрібна енергія, яка міститься в їжі.
2.     Люди ходять, будують, майструють, переносять і перевозять вантажі, думають і діють. Вітер переносить опале листя й гойдає дерева. Хвилі руйнують береги. Автомобілі рухаються з великою швидкістю. Тобто всі тіла виконують різну роботу, завдяки енергії.
3.     Усі зміни в навколишньому світі здійснюються завдяки енергії. У природі існують такі  види енергії: енергія тепла, енергія світла, електрична енергія, енергія вітру.
4.     Для отримання енергії у наш час людина стала ширше використовувати чисту енергію, або її ще називають «зелену» енергію. Сонячна енергія дає величезну кількість чистої, практично невичерпаної енергії. Нині все більшого поширення набувають сонячні електростанції, де енергія Сонця перетворюється на електричну.
5.     Сьогодні люди навчилися перетворювати енергію вітру на електричну. Вітрові електростанції вже здатні забезпечити «зеленою» енергією цілі житлові райони і промислові підприємства.
6.     Люди здавна використовували енергію рухомої води. Водяні млині тепер рідкість, бо частіше на річках можна побачити греблі електростанцій, де енергія рухомої води перетворюється на електричну.
7.     Усі корисні копалини утворювалися на Землі дуже давно. При згорянні дрова, торф, кам’яне вугілля, нафта і природний газ зникають. Їх можна використати тільки один раз. Тому запаси корисних копалин поступово вичерпуються. І люди частіше переходять на використання невичерпних джерел енергії – це Сонце, вітер і вода, що існують в природі завжди.
8.     Енергія від Сонця в формі світла. Вітроенергетика – спеціалізується на використанні енергії вітру. Енергія морів та океанів містить в собі значний потенціал.
-         Давайте доповнимо леп бук  пам’яткою «Як зберегти тепло в будинку» та народною творчість про енергію і тепло.
-         Я дуже вдячна вам за роботу в групах.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
-         Я сподіваюсь, що ви зрозуміли, як треба берегти тепло та енергію. І пропоную вам пограти в гру.
1.     Гра «Знайди помилку»
(Учитель описує побутову ситуацію, у якій люди припускаються помилки при використанні енергоресурсів. Учні мають виявити і виправити цю помилку).
·         Тато дивиться телевізор, а поруч — увімкнений магнітофон.
·        У сонячний день на проспекті горять вуличні ліхтарі.
·        Мама розмовляє по телефону, а з крану на кухні тече вода.
·        Хлопчик грає на телефоні, а в той  час у нього ввімкнений комп’ютер, увімкнене світло і горить настільна лампа.
2.     Вправа «Незакінчені речення»
-         Щоб дізнатися, які враження у вас залишилися від сьогоднішнього уроку, пропоную розпочати свої висловлювання так:
·        Мене найбільше вразило ….
·        Цікаво було дізнатися про …
·        Найбільше сподобалось ….
·        Ці знання я використаю …
·        Тепер я знаю …
VІІІ. Домашнє завдання.
-         Тепер ви знаєте, яких заходів слід уживати щодо економії електроенергії. Але економія буде набагато ефективнішою, якщо ви зацікавите і своїх рідних.
-         Намагайтеся економити електроенергію різними способами впродовж місяця, а наприкінці зніміть показники лічильника, підрахуйте кількість спожитої електроенергії. Порівняйте цей результат з результатом попереднього місяця і зробіть висновки.
-         Вдома повторити тему «Сонячна енергії» і підготуватися до перевірної роботи.
VІІІ. Оцінювання учнів.